OPRACOVÁNÍ UMĚLÉHO KAMENE

Umělý kámen lze opracovávat pomocí frézování, tvarování, lepení a broušení

Frézování

Frézováním umělého kamene lze vytvořit řadu praktických a estetických efektů ˜– používá se kupříkladu pro odkapové drážky k odvodu vody do dřezu nebo pro drážky, do kterých se následně vlepují nerezové tyčky pro odkládání horkých předmětů. Z estetického hlediska lze do desky vyfrézovat jakékoli znaky a ornamenty, které je možné následně prosvětlit pomocí LED pásků nebo zpracovat technikou inlay.

Tvarování

Umělý kámen je jedinečný tím, že se dá za vysokých tlaků a teplot ohýbat do libovolných tvarů. K ohýbání dochází ve speciálním lisu a za použití rozdílných forem dle druhu ohybu. Tento proces se nazývá thermoforming a ohýbat lze jak velké desky, tak menší díly (například při výrobě židlí).

Lepení

Lepení umělého kamene je důležitá operace, která při správném provedení zajistí neviditelný spoj. Kvalitní vytvrzení spoje je zajištěno zkušenou obsluhou, jakostním řezem materiálu a správnou volbou lepidla.

Opracování umělého kamene - broušení

Broušení

Umělý kámen je dobře brousitelný a tato finální operace je důležitá pro žádoucí stupeň lesku a výsledný vzhled zpracovávaného výrobku. Kvalitním lepením a posléze kvalitním broušením dosáhneme tzv. „neviditelného spoje“. Broušení se provádí v několika etapách od broušení s nejhrubším brusným zrnem až po leštění lešticí pastou.

Obecně se pro kuchyňské pracovní desky nedoporučuje lesk z důvodu vyšších nároků na údržbu, kdy lze lesk snadno narušit hrubšími materiály (např. hrubší strana houbičky na nádobí). Současně také většinou nelze v lesku vyrobit dřezy a umyvadla z důvodu komplikovanějších tvarů.